Egy szép tavaszi napon - amikor épp szakadt a hó - megcsörrent a telefonom. A vonal végén egy izgatott hölgy beszélt, aki elmondta, hogy bár nem tudja mi az, stencil ügyben keres minket.
Az Üllői úti Hobbiboltból irányították hozzánk, - amit ismeretlenül is nagyon köszönünk nekik, - azzal, hogy mi majd fogunk tudni segíteni neki. A hölgy problémája az volt, hogy kedvenc motívumával, egy tulipánnal díszített lámpa búrája lakásfelújítás után színben már nem annyira passzolt az új környezetbe. Kereste a megoldást, hogyan juthatna hozzá a mintához az általa elképzelt szürke-türkiz színben. Itt kerültünk mi a képbe.
A stencil elkészítését elvállaltuk, de magát a festést időhiányból kifolyólag nem tudtuk, viszont erősen bátorítottuk Anikót, hogy próbálja ki a stencilezést, hiszen nem nagy ördöngősség. Kis gyakorlás után saját maga is meg fogja tudni festeni a búrának való textilt. Anikó eleinte kicsit húzódozott az ötlettől, hiszen a stencilezés egy teljesen ismeretlen technika volt számára, de aztán engedett a rábeszélésnek és elküldte nekünk a mintát, amit stencilezhetővé átalakítva el is készítettünk neki a megfelelő méretben.Annyit módosítottunk a grafikán, hogy a leveleket alul és felül nem elvágtuk, hanem lekerekítettük, hogy ha a későbbiekben esetleg más felületekre is festené, egy teljes motívumot jeleníthessen meg. És milyen jól tettük... :)
Mire a stencil elkészült, Anikó átnézte oldalainkon a leírást, hogy Hogyan kell stencilezni, illetve Facebook oldalunkon található Jegyzeteinkben is szép számmal található tudásanyagot is átvette.
Néhány tippet mi is adtunk neki telefonon és e-mailben, ami sikeresebbé teheti s stencilezést.
Ezeket szó szerint idézem...
1. A grafikában lesznek olyan hosszúkás részletek, amiket érdemes hosszanti irányból megközelíteni a hengerrel, mert úgy a henger nem eltolja, elmozdítja, hanem lefogja, lenyomja. (lsd ábra)2. Ha sötét textilre fest világosabb színnel, akkor érdemes 2 réteget használni. Az első adagot vsz beszívja a textil és nem fed majd eléggé, de ilyenkor annyi a trükk, hogy nem szabad elmozdítani a stencilt, hanem kis száradás után újabb réteget kell felkenni. Az első réteg egy ún. "hidat" képezett, ami megtartja a másodikat (harmadikat) és az már nem szívódik ezáltal be.
3. Mindenképpen gyakoroljon az éles festés előtt papíron, textilen, és csak amikor már megy, akkor álljon neki a lámpabúra textilnek.
E három tippel és megannyi írásos anyag gondos átolvasása után állt neki Anikó a gyakorlásnak, majd a festésnek.
Munka közben és végeztével is örömmel küldte el nekünk a gyakorló fázisokat, majd a kész munkákat is. És mi legalább olyan boldogok voltunk, mint Anikó. Mert ezt így kell csinálni! Pont így!
Olvasni, gyakorolni, megismerni a technikát, anyagot, festéket és végül a munka nem végződhet másként, csakis sikerélménnyel!
Anikó végül a stencilezés szerelmese lett! :) Festett magának szeretett motívumával párnahuzatokat is és pólót is, mi pedig nem tudunk eléggé hálásak lenni azért, hogy megosztotta velünk a munka folyamatában készült fotóit, élményeit és végezetül örömét!
Minden alkotónak, stencilezőnek ilyen sikeres, jóízű munkát kívánunk a jövőben, amit persze örülünk, ha Anikóhoz hasonlóan velünk is megosztotok!
Köszönjük Anikónak a képeket és gratulálunk a kitartó, gondos munkájához!
Andi és András